top of page
Projekt rewaloryzacji zaÅ‚ożenia paÅ‚acowo-parkowego w Wysocku 

            ZaÅ‚ożenie paÅ‚acowo – parkowe w Wysocku poÅ‚ożone znajduje siÄ™ w województwie podkarpackim pomiÄ™dzy JarosÅ‚awiem a PrzemyÅ›lem i stanowi niezwykle cenny zabytek nie tylko w skali naszego kraju. Jako zÅ‚ożona kompozycja przestrzenno-architektoniczna Å‚Ä…czy w harmonijny sposób czytelne pozostaÅ‚oÅ›ci po dawnym ogrodzie barokowym (kiedy wÅ‚aÅ›cicielem dóbr byÅ‚ Jan III Sobieski) z XIX-wiecznym  parkiem krajobrazowym (Czartoryscy i Zamoyscy). Szczególnie duża wartość zabytku polega na zachowanych w pewnym stopniu elementach ogrodu geometrycznego z przeÅ‚omu XVII i XVIII. Po zniszczeniach I i II wojny Å›wiatowej, odbudowany paÅ‚ac adaptowano na PaÅ„stwowy Dom Pomocy SpoÅ‚ecznej i takÄ… funkcjÄ™ peÅ‚ni do dziÅ›.

Naszym zleceniem byÅ‚ pierwszy i najbardziej obszerny etap pracy zwiÄ…zanej z rewaloryzacjÄ… tego obiektu jakim byÅ‚o wykonanie koncepcji rewaloryzacji dla caÅ‚ego ponad 16 hektarowego zaÅ‚ożenia. Ważnym zadaniem byÅ‚o uwzglÄ™dnienie zasad sztuki konserwatorskiej, ogrodowej oraz aktualnej funkcji obiektu. PrzyjÄ™te wytyczne konserwatorskie, które realizuje koncepcja, majÄ… na celu nie ingerowanie w ukÅ‚ad  historyczny, a jedynie spowodowanie że bÄ™dzie on bardziej czytelny. JednÄ… z gÅ‚ównych zadaÅ„ byÅ‚o wyeksponowanie zachowanych elementów kompozycyjno-przestrzennych z ostatnich trzystu lat funkcjonowania tego obiektu. PrzyjÄ™te rozwiÄ…zania zaproponowano na podstawie wnikliwej literatury przedmiotu i profesjonalnej kwerendy archiwalnej. Koncepcja zostaÅ‚a oparta na aktualnej, szczegóÅ‚owej inwentaryzacji dendrologicznej oraz procesie badawczym i analitycznym, która w harmonijny sposób zespala ze sobÄ… stylowe nawarstwienia kompozycji ogrodu barokowego i XIX-wiecznego parku krajobrazowego. Ponieważ, aktualny stan parku uniemożliwia jego wykorzystanie przez pensjonariuszy Domu Pomocy SpoÅ‚ecznej, jednym z kluczowych zadaÅ„ koncepcji byÅ‚o wprowadzenie nowych elementów zagospodarowania, które bÄ™dÄ… sÅ‚użyÅ‚y dzisiejszej funkcji obiektu. Dlatego poza nowymi Å›cieżkami w parku i miejscami do odpoczynku w koncepcji zaproponowano budowÄ™ urzÄ…dzeÅ„ umożliwiajÄ…cych ćwiczenia rehabilitacyjne na terenie parku. Również w celu przeprowadzania różnorodnych programów terapii, koncepcja przewiduje zaÅ‚ożenie w najbardziej zaniedbanej dziÅ› części parku zagrody dla kilkunastu zwierzÄ…t zwiÄ…zanych z gospodarstwem domowym, którymi mieszkaÅ„cy DPS mogliby siÄ™ opiekować pod odpowiednim nadzorem. Na terenie parku pozostawiono ponadto dwa duże wnÄ™trza ogrodowe; polany, które mogÄ… sÅ‚użyć do organizowania plenerowych, czasowych imprez z możliwoÅ›ciÄ… rozkÅ‚adania krzeseÅ‚ i stoÅ‚ów ogrodowych czy też lekkich i Å‚atwych w montażu niewielkich scen np. na koncerty plenerowe.

Koncepcja rewaloryzacji zaÅ‚ożenia paÅ‚acowo-parkowego w Wysocku dotyczy            w szczególnoÅ›ci: przekomponowania formy podjazdu, odtworzenia kwaterowej kompozycji ogrodu barokowego, odtworzenia ukÅ‚adu komunikacyjnego wraz z odpowiednimi nawierzchniami, odtworzenie ukÅ‚adu wodnego, wydobycie powiÄ…zaÅ„ i osi widokowych, przywrócenie kompozycji krajobrazowej w XIX-wiecznej części parku, odtworzenie dawnej formy tarasu wraz ze schodami oraz wyposażenie parku w stylowe elementy architektoniczne (kamieniarka, Å‚awki, latarnie, mostki, altana, itp.). WiÄ™kszość przyjÄ™tych rozwiÄ…zaÅ„, jak        w przypadku parteru ogrodowego, wynika z aktualnych możliwoÅ›ci przywracania dawnej kompozycji, które w dużym stopniu warunkuje aktualny stan zadrzewienia. Zachowawcza rewaloryzacja parku w Wysocku wynika też z aktualnych możliwoÅ›ci finansowych                 i organizacyjnych obecnego użytkownika jakim jest Dom Pomocy SpoÅ‚ecznej, jak również ze specyfiki prowadzonej dziaÅ‚alnoÅ›ci przez tÄ… instytucjÄ™.

      Zaproponowane rozwiÄ…zania projektowe sÄ… zgodne ze sztukÄ… ogrodowÄ…, z zasadami postÄ™powania konserwatorskiego i jednoczeÅ›nie funkcjonalne z myÅ›lÄ… o aktualnym wykorzystaniu parku jako otoczenie wypoczynkowe sÅ‚użące mieszkaÅ„com Domu Pomocy SpoÅ‚ecznej i biernej turystyce.

bottom of page