

Projekt rewaloryzacji zespołu dworsko-parkowego w Nidku
Zespół dworsko - parkowy w Nidku położony jest w Kotlinie Oświęcimskiej. Założenie, którego rewaloryzację nam powierzono, powstało w połowie XIX wieku, choć wiadomo, że na znacznie wcześniejszych reliktach. W przeszłości majątek składał się z dworu otoczonego parkiem, stawu, folwarku i alej śródpolnych. Niestety do dziś nie przetrwał ten układ wzajemnie powiązanych elementów. Obecnie dwór wraz z parkiem zajmują powierzchnię około 1 ha, ale jego nowi właściciele postanowili pozyskać dodatkowy teren sąsiadujący z parkiem, na którym znajduje zabytkowy spichlerz. Na odzyskanej dworskiej parceli powstanie ogród użytkowy.
Projekt rewaloryzacji tego obiektu był dużym wyzwaniem, ponieważ poza kilkoma okazami bardzo starych dębów i lip, park pozbawiony jest jakichkolwiek śladów kompozycji. Natomiast sam dwór o bardzo skromnym wystroju był w złym stanie technicznym i wymagał przeprowadzenia generalnego remontu. Naszym zadaniem było powtórne nadanie obiektowi cech stylowych, dzięki którym będzie postrzegany przez pryzmat zabytku i wartości historycznych. W przypadku rezydencji w Nidku, proces ten będzie trwał nieco dłużej.
Projekt rewaloryzacji został poprzedzony kompleksową dokumentacją dendrologiczną oraz koncepcją opartą na badaniach historycznych. Podczas projektowania musieliśmy się skupić się na zamaskowaniu odpowiednimi nasadzeniami sąsiadującej z dworem, szpecącej współczesnej architektury oraz przebudowanych i zaniedbanych budynków folwarcznych. Ze względu na największą wartość historyczną budynku spichlerza, jako pozostałości po dworskim folwarku, jego elewacja południowa została odsłonięta i wyeksponowana. W parku oraz przed frontem dworu wprowadziliśmy dużą ilość drzew i krzewów, które będą tworzyły zwarte klomby. Rewaloryzacja przewiduje odtworzenie pierwotnej formy tradycyjnego podjazdu do dworu na jego osi, ale ze względów funkcjonalnych i aktualnych potrzeb właścicieli obiektu, odtworzona droga na podjeździe będzie miała znaczenie symboliczne i kompozycyjne. Zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi, przewidzieliśmy możliwość budowy stawu ozdobnego w miejscu niewielkiego zagłębienia terenu w północno - wschodniej części parku. Pozwoli to na nadanie parkowi cech romantycznych typowych dla parków krajobrazowych. Najbardziej zaniedbaną i pozbawioną wartościowych drzew część parku pomiędzy budynkiem gospodarczym a spichlerzem wykorzystaliśmy na stworzenie geometrycznego ogrodu bylinowego. Formalnym kształtem będzie nawiązywał do znajdującego się w tym miejscu w przeszłości małego sadu.
Projekt rewaloryzacji zespołu dworski - parkowego w Nidku który opracowaliśmy, realizowany jest przez właścicieli etapowo od 2015 roku.



