top of page
Projekt rewaloryzacji zespołu dworsko-parkowego w Nidku

ZespóÅ‚ dworsko - parkowy w Nidku poÅ‚ożony jest w Kotlinie OÅ›wiÄ™cimskiej. ZaÅ‚ożenie, którego rewaloryzacjÄ™ nam powierzono, powstaÅ‚o w poÅ‚owie XIX wieku, choć wiadomo, że na znacznie wczeÅ›niejszych reliktach. W przeszÅ‚oÅ›ci majÄ…tek skÅ‚adaÅ‚ siÄ™ z dworu otoczonego parkiem, stawu, folwarku i alej Å›ródpolnych. Niestety do dziÅ› nie przetrwaÅ‚ ten ukÅ‚ad wzajemnie powiÄ…zanych elementów. Obecnie dwór wraz z parkiem zajmujÄ… powierzchniÄ™ okoÅ‚o 1 ha, ale jego nowi wÅ‚aÅ›ciciele postanowili pozyskać dodatkowy teren sÄ…siadujÄ…cy z parkiem, na którym znajduje zabytkowy spichlerz. Na odzyskanej dworskiej parceli powstanie ogród użytkowy.

 

Projekt rewaloryzacji tego obiektu byÅ‚ dużym wyzwaniem, ponieważ poza kilkoma okazami bardzo starych dÄ™bów i lip, park pozbawiony jest jakichkolwiek Å›ladów kompozycji. Natomiast sam dwór o bardzo skromnym wystroju byÅ‚ w zÅ‚ym stanie technicznym i wymagaÅ‚ przeprowadzenia generalnego remontu. Naszym zadaniem byÅ‚o powtórne nadanie obiektowi cech stylowych, dziÄ™ki którym bÄ™dzie postrzegany przez pryzmat zabytku i wartoÅ›ci historycznych. W przypadku rezydencji w Nidku, proces ten bÄ™dzie trwaÅ‚ nieco dÅ‚użej.

 

Projekt rewaloryzacji zostaÅ‚ poprzedzony kompleksowÄ… dokumentacjÄ… dendrologicznÄ… oraz koncepcjÄ… opartÄ… na badaniach historycznych. Podczas projektowania musieliÅ›my siÄ™ skupić siÄ™ na zamaskowaniu odpowiednimi nasadzeniami sÄ…siadujÄ…cej z dworem, szpecÄ…cej wspóÅ‚czesnej architektury oraz przebudowanych i zaniedbanych budynków folwarcznych. Ze wzglÄ™du na najwiÄ™kszÄ… wartość historycznÄ… budynku spichlerza, jako pozostaÅ‚oÅ›ci po dworskim folwarku, jego elewacja poÅ‚udniowa zostaÅ‚a odsÅ‚oniÄ™ta i wyeksponowana. W parku oraz przed frontem dworu wprowadziliÅ›my dużą ilość drzew i krzewów, które bÄ™dÄ… tworzyÅ‚y zwarte klomby. Rewaloryzacja przewiduje odtworzenie pierwotnej formy tradycyjnego podjazdu do dworu na jego osi, ale ze wzglÄ™dów funkcjonalnych i aktualnych potrzeb wÅ‚aÅ›cicieli obiektu, odtworzona droga na podjeździe bÄ™dzie miaÅ‚a znaczenie symboliczne i kompozycyjne. Zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi, przewidzieliÅ›my możliwość budowy stawu ozdobnego w miejscu niewielkiego zagÅ‚Ä™bienia terenu w póÅ‚nocno - wschodniej części parku. Pozwoli to na nadanie parkowi cech romantycznych typowych dla parków krajobrazowych. Najbardziej zaniedbanÄ… i pozbawionÄ… wartoÅ›ciowych drzew część parku pomiÄ™dzy budynkiem gospodarczym a spichlerzem wykorzystaliÅ›my na stworzenie geometrycznego ogrodu bylinowego. Formalnym ksztaÅ‚tem bÄ™dzie nawiÄ…zywaÅ‚ do znajdujÄ…cego siÄ™ w tym miejscu w przeszÅ‚oÅ›ci maÅ‚ego sadu.

 

Projekt rewaloryzacji zespoÅ‚u dworski - parkowego w Nidku który opracowaliÅ›my, realizowany jest przez wÅ‚aÅ›cicieli etapowo od 2015 roku.

bottom of page